Pape Bird Observation Tower

Wieża obserwacyjna w formie ptasiego gniazda

W łotewskim parku narodowym Pape Nature Park, zlokalizowanym ok 350 km od granicy z Polską powstanie bardzo ciekawa wieża obserwacyjna. Została zaprojektowana w taki sposób, który umożliwi jej zupełne wtopienie się w krajobraz parku.

Wieża została zaprojektowana przez Bertę Risueńo Muzas oraz Manuela Pareja Abascala. Wyglądem przypomina koronkowy balon, ptasie gniazdo lub szkatułkę na biżuterię. Twórcy planują, że zostanie wykonana w bardzo ekologiczny i ekonomiczny sposób. Do jej zbudowania wykorzystane będzie naturalne drewno oraz różnej grubości sznury. Bazowa konstrukcja będzie wsparta aluminiowymi ramami. Warto podkreślić, że zgodnie z tym co deklarują twórcy, wieża obserwacyjna będzie demontowalna. W każdej chwili będzie można wieżę szybko rozmontować, przenieść w dowolne miejsce, a następnie ponownie ustawić w punkcie obserwacyjnym bez szkody dla środowiska.

Projekt wieży obserwacyjnej, która doskonale wtapia się w krajobraz parku narodowego, zapiera dech w piersiach. Pięknie splecione sznury, drewniany szkielet – to nie tylko wieża funkcjonalna, ale przede wszystkim „architektoniczne” dzieło sztuki.