Godzina dla Ziemi

 Godzina dla Ziemi

Już w ostatnią sobotę marca kolejna edycja akcji „Godzina dla Ziemi”. Prowodyrem całej akcji jest WWF (World Wildlife Fund) czyli Światowy Fundusz na rzecz Przyrody. Będzie to już 11 edycja imprezy, która rokrocznie odbywa się zawsze w ostatnią sobotę marca.

Celem organizatorów jest zwrócenie uwagi na poważne problemy energetyczne naszego świata. Organizatorzy zawsze powtarzają, że chcą z informacją dotrzeć do jak największego grona osób, które chcą zaangażować w ideę odpowiedzialnego ratowania przyrody. Na czym polega cała akcja? Zwykłych ludzi, firmy, rządy państw, gwiazdy – WWF nakłania wszystkich, których może do tego, by w ten jeden wieczór, w ramach wspólnej refleksji nad problemami świata na godzinę odłączyli z prądu wszystkie możliwe urządzenia elektryczne, zarówno w domach, w firmach, jak i w innych miejscach, w których przebywamy.

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w Sydney w 2007 roku i wzięło w niej udział ponad 2 miliony osób. Rok później impreza odbywała się w 370 miastach na świecie, a swój udział w niej potwierdziło ok. 50 milionów osób! W 2009 roku liczba miast uczestniczących w akcji dobiła do 700 (z 78 krajów). Z roku na rok zwolenników i aktywnych uczestników akcji przybywa.

Choć akcja ma bardzo symboliczny charakter, wzrasta świadomość problemu elektroenergetycznego. Pozwala to mieć nadzieję na to, że wspólnie uda nam się wypracować odpowiedzialną, skuteczną, bezpieczną i pro-ekologiczną politykę energetyczną.