Kraków zbiera deszczówkę

 Kraków zbiera deszczówkę

Skąd wziął się pomysł na zbieranie deszczówki? To proste! Czemu nie wykorzystywać wody, którą łatwo można zebrać a następnie ekologicznie wykorzystać. Gromadzenie wody deszczowej ma pomóc miastu rozwiązać poważny problem z odprowadzaniem jej do cieków, rowów oraz kanalizacji. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w momencie, gdy pojawiają się ulewne deszcze i miasto nie radzi sobie z dużą ilością wody.

Miasto postanowiło wyjść naprzeciw mieszkańcom – przygotowano specjalne dopłaty do zakupu i montażu instalacji, które umożliwią bezproblemowe gromadzenie wody deszczowej oraz jej przetwarzanie. Miasto chce przeznaczać na ten cel około miliona złotych rocznie. Finansowanie będzie możliwe dzięki środkom z budżetu miasta, województwa, ale i gminnego Funduszu Ochrony Środowiska.

Uchwałę radni przyjęli w 2016 roku, a jej inicjatorem był przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa, pan Wojciech Wójtowicz.

Do czego mieszkańcy będą mogli zagospodarować deszczówkę? Na przykład do podlewania trawnika, nawadniania ogrodów, mycia samochodów, spłukiwania wody w toalecie, czy nawet do sprzątania.

Taki pomysł się chwali! Oby kolejne miasta wzięły przykład ze smoczego grodu!