Ekologiczne nawożenie

Nawozy z odpadów

Jak wykorzystać domowe odpadki w ogrodzie? Naturalne nawozy z odpadów, które codziennie pojawiają się w domu to doskonały pomysł na ekologiczne wykorzystanie czegoś, co dotąd było tylko odpadem. Osoby ceniące sobie ekologię powinny docenić pomysły o których poniżej. Warto podkreślić, że wszystkie przedstawione sposoby będą rozwiązaniami ekologicznymi, recyklingowymi i z pewnością bezpiecznymi. Od czego zacząć?

Pokrzywa

Pokrzywa to roślina o wielu zaletach. Wyciąg z pokrzywy jest znakomitym sposobem na naturalne nawożenie roślin w ogrodzie – jest to też niezwykle prosty nawóz. Świeże liście pokrzywy wystarczy zalać wodą (proporcja 1 kg liści pokrzywy na 10 litrów wody), zamknąć w szczelnym pojemniku (np. beczce) i odstawić na 3 tygodnie. Po tym czasie powstanie stężony roztwór, który przed wykorzystaniem jako nawóz należy rozcieńczyć w stosunku 1 do 10. Nawóz z pokrzywy poprawi wzrost roślin.

 

Skorupki jaj

Skorupki jaj to produkt, który wykorzystywały już nasze babcie. Jest to surowiec bardzo bogaty w wapń. Skorupki z ugotowanych lub surowych jaj warto pokruszyć lub zmielić i zalać odstaną wodą. Można też wymieszać je z ziemią i odstawić na kilka dni. Tak przygotowaną mieszanką należy nawozić rośliny co 203 tygodnie.

Skórka z banana

Okazuje się, że nawet w skorupce z banana można upatrywać cennych właściwości. Wysuszona i zmielona skórka banana, zalana następnie wodą to doskonały roztwór do nawożenia rośliny, którą planujemy przesadzić. Nawóz należy zastosować w momencie przesadzania, już w nowej donicy lub w nowym miejscu w ogrodzie.

Fusy z kawy i herbaty

Pewnie nie raz zastanawialiście się dlaczego mamy i babcie wsypują fusy do doniczki? Otóż dlatego, że doskonale zakwaszają one ziemie i doskonale nadają się do nawożenia roślin lubiących kwaśne gleby,