Drony sprawdzają czym palimy w piecach

Drony sprawdzają jakość powietrza

W śląskich miejscowościach służbę pełnią specjalne drony, których zadaniem jest monitorowanie czy mieszkańcy śląskich miejscowości nie łamią przepisów antysmogowych i nie palą odpadami. Drony, które przelatują nad dachami gospodarstw domowych sprawdzają nawet skład chemiczny dymu unoszącego się z komina dymu. Okazuje się, że drony są bardzo skuteczne – dzięki nim straż miejska w Katowicach ukarała mandatami już wielu nieodpowiedzialnych mieszkańców!

W aglomeracji górnośląskiej testowane są drony, które powstały w wyniku współpracy firmy z Gliwic – Flatronic oraz władz samorządowych miast Gliwice i Katowice, jak również Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Dron sprawdza czy w dymie unoszącym się znad komina znajdują się niedozwolone substancje chemiczne takie jak formaldehyd, chlorek wodoru oraz jeśli tak, to w jakim stężeniu.

Wydaje nam się, że taka inicjatywa to rewelacyjny sposób na kontrolowanie tego czym palą w piecach mieszkańcy – oby mandatów było jak najmniej! Na szczęście mamy coraz większą wiedzę na temat negatywnych skutków ogrzewania odpadami i są to przypadki coraz rzadsze.