Rozmaryn

Rozmaryn i jego właściwości

 

Rozmaryn to roślina, która choć znana od wieków , wciąż odkrywa przed nami coś nowego. W czasach średniowiecza pleciono z niego wianki, później wkładany był do trumien, a dziś króluje jako przyprawa i naturalny…lek!

Rozmaryn pochodzi z rodziny jasnotowatych – jest spokrewniony z ziołami takimi jak na przykład tymianek, oregano, szałwia. Jego naturalnym środowiskiem są kraje basenu Morza Śródziemnego. Rośnie na wysokość nawet 2 metrów wysokości! Cechuje się specyficzną budową – jego liście kształtem przypominają raczej igiełki. Choć niewiele osób o tym wie, rozmaryn kwitnie! I to nie byle jak, bo na różowo, błękitnie, biało, fioletowo.

Obecnie rozmaryn bywa również hodowany w doniczkach, na domowych parapetach. Wówczas jednak jest rośliną, która rośnie krótko i nie zimuje (chyba, że na czas chłodów zapewni się mu ciepłą aurę).

Na co pomaga rozmaryn?

W rozmarynie znajdziemy sporo cennych substancji – między innymi żelazo, wapń, witaminę B6, jak również antyoksydanty. Jednym z niezwykłych antyoksydantów jest… kwas rozmarynowy. Przypisuje się mu silne działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Ponadto przypisuje się im wzmacnianie błon komórkowych i redukcję szkodliwego wpływu promieniowania UV na ludzką skórę.  Najnowsze badania pozwalają stwierdzić, że wyciąg z rozmarynu może być przydatny w leczeniu bakterii helicobacter pylori odpowiedzialnej między innymi za wrzody żołądka.

To tylko kilka najważniejszych informacji o rozmarynie, który wraca do łask i znów bije rekordy popularności! A wy do czego najchętniej go stosujecie?