Sorgo źródło: wikipedia.pl

Sorgo – surowiec przeszłości i przyszłości?

Brzmi prawie jak Zorro, ale nie ma z tą postacią absolutnie nic wspólnego. Czym jest sorgo i dlaczego zachwyca się nim coraz więcej osób?

Sorgo to jedno z najważniejszych i najbardziej popularnych zbóż na świecie. W Polsce jest dość nieznane i dopiero zdobywa popularność. Łatwo to wytłumaczyć – naturalnie sorgo rośnie w klimacie gorącym i ciepłym. Sorgo ma jednak zaletę, za które pokochało je tysiące ludzi – jest bezglutenową alternatywą dla pszenicy!

Ten specyficzny gatunek zbóż jest znany człowiekowi od około 5 tysięcy lat przed Chrystustem. Uprawiane było początkowo głównie w Afryce i na Bliskim Wschodzie oraz w Indiach i Chinach.

Czym jest dokładnie sorgo? Sorgo jest trawą należącą do rodziny wiechlinowatych. Cechuje się prostymi, kilkumetrowymi źdźbłami. Liście sorgo są długie i wąskie. Najbardziej charakterystyczne w całej roślinie są owoce sorgo – kuliste ziarenka złączone w baldachimy. Można w dużym uproszeniu powiedzieć, że baldachy sorgo przypominają kolbę kukurydzy. Ziarenka sorgo, w zależności od tego z jaką odmianą mamy do czynienia mogą mieć kolor biały, brązowy, czerwony, żółty, pomarańczowy, kremowy. I to właśnie z tych ziaren produkowane są mąka i kasza.

Z mąki z sorgo można przygotować wiele ciekawych potraw – placki, naleśniki, kasze, pierogi. W Afryce z sorgo przyrządza się także piwo i inne alkohole (również wysokoprocentowe).

Sorgo, poza tym, że jest surowcem bezglutenowym, ma bardzo wysokie walory odżywcze. W 100 gramach jest około 360 kalorii. To doskonałe źródło białka i aminokwasów oraz błonnika.

Ale sorgo to nie tylko żywność. W niektórych krajach roślinę tę można wykorzystywać jako surowiec grzewczy oraz surowiec do produkcji kleju, tkanin, materiałów budulcowych i biopaliwa.