Niedopałki

Papierosy z nasionami roślin?Cigg Seeds.

Wszechobecne „pety” lub też „kiepy”, czyli pozostałości po papierosach to problem, z którym niestety nie radzimy sobie chyba od samego początku funkcjonowania papierosów w ich obecnej formie. Niestety, spotykamy je dosłownie wszędzie – tak na chodnikach, jak i w lesie, w ogródkach, a nawet… na szkolnych posadzkach. Według szacunkowych badań w Polsce rocznie na ulicach ląduje około 16 miliardów takich niedopałów.

Władze miast próbują walczyć z wandalami, którzy zaśmiecają przestrzeń miejską takimi niedopałkami głównie poprzez wystawianie mandatów. Niemniej jednak poszukuje się wciąż nowych, bardziej motywujących sposobów.

Szokującą metodą jest zaproponowana przez Brytyjczyka Bena Formana koncepcja Cigg Seeds, która przewiduje, że w filtrach papierosów umieszczane są… nasiona roślin. W ten sposób, wyrzucone na trawnik czy w lesie niedopałki z czasem „wykiełkowałyby” i zamieniły się docelowo w roślinę.

Trzeba przyznać, że pomysł jest dość kontrowersyjny, jednak może się okazać, że w dobie czasów, gdzie nie możemy wpłynąć na zachowanie palaczy i zniechęcić ich do wyrzucania niedopałków w miejscach do tego niewyznaczonych, będzie to dobre i jedyne pozytywne rozwiązanie.