GUMSHOE - buty z gumy do żucia

Buty z gumy do żucia

Władze Amsterdamu zaskakują po raz kolejny. Pomysł na podnoszenie świadomości ekologicznej? Bardzo proszę: buty z gumy do żucia.

Trzeba przyznać, że pomysł jest dość kontrowersyjny, jednak biorąc pod uwagę fakt, iż rocznie na holenderskich ulicach ląduje około 2 milionów kilogramów gum do żucia – może być to pomysł przełomowy!

Amsterdamski obszar metropolitarny postanowił znaleźć bezpośredni sposób na porzucane gumy – na rynek wypuszczono właśnie pierwszą prototypową linię sneakrersów (sportowych butów miejskich), których podeszwa w całości niemal wykonana jest z przetworzonych zużytych gum do żucia (które wcześniej zebrano z ulic holenderskich miast). Takie rozwiązanie ma na celu po pierwsze wykorzystanie surowca, a po drugie zwrócenie uwagi na niezwykle istotny problem, jakim jest stale rosnące zanieczyszczenie przestrzeni miejskiej.

– Dokładanie dodatkowych zakazów i ograniczeń w celu zmniejszenia problemu gumy do żucia byłoby sprzeczne z naszą misją. Poza tym buty te sprawiają, że mieszkańcy mają znacznie większy wpływ na losy miasta i, co najważniejsze, stają się w pewnym sensie częścią rozwiązania problemu –informuje obszar metropolitarny Amsterdamu.

Co ciekawe buty mają przemycony jeszcze jeden holenderski akcent, ściśle związany z miejscem powstania – podeszwa butów przypomina mapę Amsterdamu – ma to więc wydźwięk sentymentalny, symboliczny.