http://www.thedetroitbureau.com/2018/04/slot-car-like-eroad-debuts-outside-stockholm-could-eliminate-range-anxiety/

Droga pełniąca funkcję ładowarki?

Ten news wprawił nas w niemałe zaskoczenie. Otwarto właśnie drogę, która pełni funkcję ładowarki samochodów elektrycznych. Gdzie? W szwedzkim Sztokholmie.Odcinek drogi, który pozwala na uzupełnienie energii elektrycznej w samochodzie, ma zaledwie dwa kilometry i na razie jest tylko prototypem (który jednak pozwala mieć ogromne nadzieje). Zamontowany w drodze system pozwala na zasilanie aut – za ten innowacyjny system odpowiada konsorcjum składające się z producentów samochodów, developerów, firm IT i liczne środowiska akademickie. Nadano mu nazwę eRoadArlanda. Ten ciekawy projekt został w blisko 70% sfinansowany ze środków rządowych, które na ten cel przeznaczył szwedzki rząd.
Ładowanie energii działa na zasadzie transferu – energia z toru wchodzącego w skład jezdni jest przekazywana do specjalnego ramienia zamontowanego w samochodzie. Samochody mają czuły i inteligentny system wyczuwania pola ładowania – gdy auto wyczuje, że wjeżdża na drogę ” z ładowarką”, samo wysuwa ramię, by samochód mógł się naładować.
Taki system może oznaczać przełom w funkcjonowaniu samochodów elektrycznych na światowym rynku. Czekamy na rozwój wydarzeń i mamy nadzieję, że z formy prototypowej, wkrótce droga ta będzie popularyzowana.

źródło: http://www.thedetroitbureau.com/2018/04/slot-car-like-eroad-debuts-outside-stockholm-could-eliminate-range-anxiety/