Papier z kupy słoni

Papier z odchodów…słonia

Na niecodzienny pomysł wpadli pracownicy Ogrody Zoologicznego i Muzeum Papiernictwa w Dusznikach. Grupa zapalonych amatorów ekologii wpadła na pomysł wytworzenia papieru z … odchodów słonia! Okazuje się jednak, że nie jest to odkrycie, a po prostu powrót do korzeni.

Papier (wszystkie jego rodzaje) powstają ze specjalnie spreparowanych włókien roślinnych (czyli celulozy). W związku z tym, że do produkcji papieru wycina się drzewa, poszukuje się alternatywnych metod pozyskiwania celulozy. Na taką alternatywę pozwalają własnie zwierzęce odchody. Warto jednak podkreślić, że do alternatywnej produkcji papieru nadadzą się wyłącznie odchody zwierząt roślinożernych. To własnie ich odchody najlepiej nadają się do odzyskiwania z nich celulozy. Konsystencja zwierzęcego kału również przyczynia się do bardziej efektywnego produkowania ekologicznego czerpanego papieru.

Jak podkreślają odtwórcy słoniowego papieru, papier ten nie ma nieprzyjemnego zapachu i co ważne – jest wolny od bakterii!

Taki papier ze słoniowych odchodów ma specyficzny wygląd. Z tego powodu wykorzystywany jest najczęściej do pism ozdobnych, zaproszeń, pocztówek, kartek dekoracyjnych.