Czarny dom (źródło: https://www.dezeen.com/2017/01/07/wojr-mask-house-forest-cabin-concept-grieving-man-upstate-new-york/)

Czarny Dom – rozwiązanie dla osób w żałobie

Śmierć towarzyszy ludzkości od samego początku funkcjonowania gatunku ludzkiego – taka jest po prostu kolej rzeczy. Tego faktu jesteśmy świadomi, ale czasami nie możemy się na to przygotować. Życie potrafi nas zaskoczyć – w niektórych sytuacjach pogodzenie się ze śmiercią bliskich jest dużo trudniejsze, niż moglibyśmy sobie tero życzyć.
Bardzo nietypowy dom, który na pierwszy rzut oka przywołuje raczej negatywne i smutne emocje, powstał, by pomóc mężczyxnie, który po śmierci swojego brata poszukiwał spokoju i ukojenia.
W pracowni WOJR zaprojektowano specjalny CZARNY DOM, który miał być swego rodzaju pustelnią, punktem uzyskania wyciszenia, schronieniem przed tęsknotą i smutkiem. I choć dom z zewnątrz rzeczywiście ma mortualistyczny charakter, w środku jest bardzo pogodny.
Śmierć bliskiego każdy znosi inaczej – Ci, którzy potrzebują na czas poradzenia sobie z tym trudnym przeżyciem specjalnego miejsca, taki dom z pewnością zachwyci. Minimalistyczna bryła budynku przywodzi na myśl bunkier. Sam wygląd zewnętrzny budynku sprawia, że nawet nie chce się poznawać nowego sąsiada.
Wnętrze Czarnego Domu jest raczej jasne, w środku znajduje się bardzo dużo naturalnego światła, które pełni specjalistyczną funkcję przywracania pozytywnej energii. Sypialnia została zaprojektowana tak, by jej wnętrze pełniło funkcję bezpiecznego gniazda.
Czy takie domy są nam potrzebne? Z pewnością niektórym pomogłyby się uporać z trudem utraty bliskiego, jednak czy budowanie domu tylko po to, by poradzić sobie z czyjąś śmiercią ma sens? Raczej widzielibyśmy to jako swego rodzaju pensjonat, hotel, do którego osoba mająca trudności z przeżyciami mogłaby się udać, by odpocząć.