Las w słoiku

Las w słoiku

Zieleń i natura to nieodłączne elementy naszego funkcjonowania we wszechświecie. Rośliny otaczają nas w przestrzeni miejskiej, ale i  w domach. Kwiaty doniczkowe to elementy obecne w niemal każdym domu, firmie, lokalu. Dzięki nim przestrzeń wydaje się świeższa, żywsza, przyjemniejsza.

Poza kwiatami doniczkowymi, które brylują w naszych mieszkaniach od lat, ostatnimi czasy modne stały się tak zwane mikro-szklarnie i rośliny w słoikach. Tak, w słoikach! Okazuje się, że możemy sobie nawet odtworzyć las w słoiku. Jak to zrobić? I dlaczego warto?

Las w słoiku (lub także las w szkle) to w zasadzie samowystarczalny ekosystem. Pomysł narodził się w zasadzie już w latach 60-tych ubiegłego wieku, gdy francuski botanik Latimer zasadził odmianę trzykrotki w szczelnie zamkniętej butli. Przez szklaną powierzchnię do rośliny docierało światło – w szkle zachodził proces fotosyntezy – woda krążyła w obiegu zamkniętym, dzięki czemu roślina żyła bardzo długo. Była w zasadzie samowystarczalna.

Obecnie tworzy się w słojach i butlach kompozycje, które mają dać nam namiastkę lasu w domu. Zamknięte szczelnie słoje również są pełnym, funkcjonującym ekosystemem, w którym roślinność rośnie i sama siebie karmi.

Taki las w słoiku można kupić w zakładzie florystycznym lub kwiaciarni albo wykonać samodzielnie. Jeśli chcecie spróbować zrobić taki las w szkle w domu, potrzebne będą takie elementy jak: duży szklany słój, drobne kamienie, żwirek, ziemia (najlepiej z torfem), odrobina aktywnego węgla drzewnego i rośliny, które zechcemy posadzić. Oczywiście niezbędna będzie również odrobina wody. Na dnie słoja układamy drenaż z kamieni. Kolejna warstwa to węgiel aktywny, a następnie ziemia. Ziemi musi wystarczyć do przykrycia korzeni roślin, które chcemy zasadzić w słoju. Ostatni etap to delikatne podlanie i szczelne zamknięcie słoja. Teraz nie pozostaje nic innego jak podziwiać ten mały samodzielny i w pełni samowystarczalny ekosystem w słoiku!