Plastikowe naczynia odchodzą do lamusa

Zakaz stosowania plastikowych sztućców i naczyń

W mediach szumnie pojawiły się ostatnio doniesienia o tym, że Unia Europejska ma w planach wprowadzić całkowity zakaz plastikowych naczyń, słomek i sztućców. Ogłoszony w poniedziałek 28 maja wstępny projekt zakłada, że do 2021 roku z użycia na terenie Unii Europejskiej znikną plastikowe przedmioty takie jak sztućce, słomki, widelce, naczynia, kubeczki, a nawet patyczki do balonów.  Według Komisji Europejskiej materiały te można z powodzeniem zastąpić produktami alternatywnymi, które będą przyjazne środowisku.

Złożony projekt jest jedynie wstępem do większej akcji – powstaje właśnie cała strategia, na podstawie której powstaną odpowiednie struktury odpowiadające za recykling plastikowych opakowań. Zadaniem organizacji wchodzących w skład owych struktur będzie również wsparcie i promocja innowacyjnych rozwiązań przyjaznych środowisku.

W niektórych krajach Unii Europejskiej takich jak Francja, Belgia, Portugalia, Dania czy Włochy już rozpoczęto walkę ze zbędnym plastikiem. Na pierwszy „ogień” poszły właśnie plastikowe opakowania.

Warto dodać, że Komisja Europejska zaproponowała zróżnicowane środki prawne w walce z plastikowymi naczyniami. Na te naczynia, które można zupełnie wyeliminować i zastąpić w 100% naturalnymi, przyjaznymi środowisku, wprowadzony zostanie zupełny zakaz użytku. Na pozostałe, te dla których nie ma korzystnych alternatyw, będą nałożone specjalne regulacje, które umożliwią redukcję ilości takich naczyń w obiegu.

Patrząc na to w jak zatrważającym tempie zalewa nas morze plastiku, powinniśmy się bardzo mocno martwić o nasza planetę. Oby takie ustalenia, jak to KE, szybko weszły w życie i zmieniły sytuację.