Farba do włosów z czarnej porzeczki

Farba do włosów z … porzeczek

Jeśli masz ciemne włosy lub chcesz przyciemnić swój naturalny kolor – ta farba jest dla Ciebie. Jeśli dodatkowo boisz się o swoje włosy i nie chcesz niszczyć ich chemiczną mieszanką farbującą – ucieszysz się jeszcze bardziej.

Na Uniwersytecie Leeds zespół naukowców pod wodzą Richarda Blackburna oraz Christophera Raynera, opracował naturalny barwnik, który powstaje ze skórek czarnej porzeczki.

Dlaczego naukowcy postawili właśnie na czarną porzeczkę? Odpowiedź i uzasadnienie były dla nich bardzo proste – owoce czarnej porzeczki mają bardzo bogatą w antocyjany skórkę. Zawarte są w niej duże ilości pigmentów mających zdolność farbowania. Co więcej porzeczki nie są toksyczne, rozpuszczają się w wodzie, a odpowiednia kombinacja substancji zastosowana w sugerowanej ilości może dać kolory od różowego, przez czerwony, fioletowy aż po niebieski.

Wykorzystanie skórek porzeczki do farbowania „w ogóle” nie jest innowacyjne, jednak zastosowanie takiego rozwiązania w farbie do włosów już owszem. Dlaczego właśnie takie rozwiązanie? Antocyjany wiążą się silnie z białkami. Włosy to białka – rozwiązanie stało się więc oczywiste.

Farby do włosów na bazie antocyjanów z czarnej porzeczki występują w różnej konfiguracji – dodano do nich naturalne żółte barwniki, dzięki czemu udało się uzyskać także inne barwy – brązy.

Naturalna farba do włosów na bazie czarnych porzeczek nie jest trwałym środkiem – kolor z włosów zmyje się wraz z każdym kolejnym myciem bardziej (powinien utrzymać się do kilkunastu myć).