Koralarium

Koralarium

Jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi Ci do głowy kiedy słyszysz hasło: Malediwy? Egzotyczne wakacje, palmy, niebiańska plaża. Może na którymś kolejnym miejscu pojawi się to, co rzeczywiście ważne – rafa koralowa. Właśnie na Malediwach powstaje prawdopodobnie pierwsze na świecie na taką skalę koralarium, czyli muzeum rafy koralowej. I to nie byle jakie, bo podwodne. Tworzone jest przez artystę Jasona deCaires Taylora – ma być zarówno atrakcją turystyczną, jak i formą edukacji, a także fundamentem tzw. sztucznej rafy, która ma pomóc w utrzymaniu ekosystemu.

Koralarium powstaje w malediwskiej lagunie koralowej, w popularnym kurorcie Fairmont Maldives Sirru Fen Fushi. Przedsięwzięcie jest bardzo nietypowe, bowiem część rzeźb tworzonych z nietoksycznego cementu znajduje się zarówno pod wodą jak i nad wodą. Warto tutaj podkreślić, że wedle założeń w najwyższym punkcie nadwodna część koralarium będzie sięgała nawet 6 metrów. Ze szczytu koralarium będzie można z powodzeniem podziwiać piękno dna oceanu.

Ściany konstrukcyjne koralarium zostały oparte o naturalną strukturę koralowców, która jest porowata – dzięki temu może „oddychać”, jest swoistą przestrzenią ochronną, co ma sprawiać, że przyroda będzie chciała kolonizować. Wykorzystany naturalny cement jest przyjazny organizmom żywym – z czasem pokryją go glony i inne rośliny.

Architektonicznie koralarium będzie ewenementem na skalę światową. Wejście do „budynku” znajduje się bezpośrednio nad wodą, prowadzi do platformy widokowej. Aktualnie w galerii koralarium znajduje się 14 rzeźb – niektóre w całości, inne częściowo zatopione. Rzeźby przyjmują hybrydowe formy – są połączeniem ludzkich sylwetek z innymi elementami. Istotą, jaką chciał swoimi rzeźbami przekazać twórca, jest chęć ukazania endemicznych malediwskich gatunków.