Podziwianie przyrody uspokaja

Podziwianie przyrody uspokaja!

Podobno podziwianie przyrody obniża poziom stresu. Czy to w ogóle możliwe? Nam wydaje się, że jest to bardzo prawdopodobne. Ile razy zmęczeni, znudzeni, zestresowani wychodziliście na wolne powietrze i od razu robiło się Wam lepiej? No właśnie!

Wyniki najnowszych badań pozwalają przypuszczać jednak, że do obniżenia poziomu stresu nie jest potrzebny nawet kontakt z naturą jako taki, a samo patrzenie na nią. Oczywiście nie chodzi tutaj o podziwianie plakatów czy zdjęć, a patrzenie na realną naturę.

Badania prowadzono na Uniwersytecie Waszyngtońskim – miały one zweryfikować w jaki sposób będą przebiegały reakcje i jakie różnice będą między osobami, które podziwiają przyrodę na żywo, a tymi, którzy podziwiają obrazy odzwierciedlające dokładnie to samo co druga grupa widziała na żywo.

Co może wydawać się zaskakujące, głównym czynnikiem generującym wnioski było…tętno uczestników! Jak można przypuszczać po wstępie do artykułu, u osób, które podziwiały przyrodę przez okno lub na żywo – tętno spadało dużo szybciej niż u pozostałych uczestników.