Bezpieczny spacer po lesie

10 zasad bezpiecznego lasu

Lubisz chodzić do lasu? Zabierasz tam swoje dzieci, przyjaciół, znajomych? Czy wiesz co zrobić, by w lesie było bezpiecznie? Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek!

Las to miejsce w którym łatwo się zgubić, zwłaszcza, jeśli brakuje Ci orientacji w terenie lub coś Cię przestraszy. Niemniej jednak to miejsce, do którego lubimy wracać i które daje nam niesamowitą energię – jak nic innego.

1. Znajdź SWOJE sprawdzone miejsce

Jeśli chcesz odwiedzać las z dzieciakami lub samodzielnie, najlepiej wybrać miejsce uczęszczane również przez innych. Dobrze, żeby był to las blisko terenów zamieszkałych, a nie puszcza oddalona o kilkadziesiąt kilometrów od najbliższego domu. Las, który będziesz odwiedzać często, zapadnie ci w pamięć i po którymś razie z kolei poczujesz się jak u siebie – rozpoznasz drzewa, ścieżki, roślinność. Dzięki temu łatwiej odnajdziesz drogę do domu.

2. Unikaj gęstych zarośli

Las to nie tylko wysokie unoszące się nad głowami drzewa – to również liczne krzewy i średniopienna roślinność, w której mogą grasować kleszcze i inne pajęczaki. Jeśli nie chcesz mieć nieprzyjemnego gościa w postaci kleszcza, nie zanurzaj się w zarośla.

3.  Zawsze zabieraj telefon komórkowy

Zawsze miej ze sobą naładowany telefon komórkowy – na wszelki wypadek. Poza tym, że w razie potrzeby będziesz w stanie skontaktować się z bliskimi, będziesz mieć możliwość skorzystania z mapy, przewodnika GPS etc. W razie zagubienia z telefonem będzie łatwiej Ci się odnaleźć i nawiązać z Tobą kontakt.

4. Nie idź do lasu, gdy na dworze jest brzydko

Jeśli pogoda nie jest najlepsza, pada deszcz, grzmi i się błyska – nie wybieraj się do lasu. Podobnie gdy są silne mrozy – w razie zagubienia masz gorsze szanse na ratunek.

5.  Nie jedz niczego, co znajdziesz w lesie

O pomyłkę bardzo łatwo. Jeśli nie jesteś botanikiem z dużym doświadczeniem – nie jedz niczego co znajdziesz w lesie. Jagody mogą nimi nie być, podobnie jak maliny. A nawet gdyby były, to istnieje jeszcze zagrożenie bąblowicą, której najczęstszym źródłem są dzikie owoce.

6. Przed wejściem do lasu zabezpiecz się

Istnieje wiele dobrych preparatów, które pomogą uchronić Wam się przed kleszczami, pajęczakami i innego typu nieproszonymi towarzyszami spaceru. Pamiętaj, by przed każdym wejściem w las dokładnie spryskać całe ciało.

7. Powiedz komuś, że wybierasz się do lasu

Jeśli wybierasz się do lasu sama/sam lub z grupą dzieci, powiedz komuś, kto zostaje poza lasem (np. w domu) gdzie się wybierasz i o której planujesz wrócić. Ta osoba będzie wiedziała gdzie Cię szukać w razie konieczności.