Czy niedziela niehandlowa jest ekologiczna?

Czy niedziela niehandlowa jest ekologiczna?

Na pewno może sprawiać wrażenie bardziej ekologicznej, niż ta, która jest handlową, jednak ekologiczna z pewnością nadal nie jest. Zastanówmy się zatem co wskazuje na to, że jest bardziej przyjazna środowisku, niż taka, w którą swobodnie zrobimy zakupy w sklepie.

Pierwszym i najmocniejszym argumentem będzie fakt, że w ten dzień niemal wszystkie sklepy są zamknięte – w związku z czym pobierane jest o wiele mniej prądu – prąd zasila jedynie zamrażarki, lodówki, zasilanie niezbędne do utrzymania bezpieczeństwa. Bilans energetyczny w takiej sytuacji jest pozytywny (oczywiście na korzyść środowiska).

Drugim argumentem również mocno widocznym, jest zjawisko pustych parkingów przed sklepami. Oznacza to, że mniej samochodów wybrało się w podróż do centrum handlowego i na zakupy, w związku z czym do atmosfery wyemitowano o wiele mniej spalin i CO2. Wniosek – również pozytywy dla środowiska.

Celem wprowadzenia ustawowo niehandlowych niedziel, było zapewnienie pracownikom (wcześniej pracującym we wszystkie niedziele) możliwości spędzania czasu z rodziną i bliskimi oraz odpoczynku. Wielu z nich rzeczywiście wykorzystuje przywilej wolnej niedzieli, jednak jak pokazują badania opinii, zdecydowana większość z nas w niedziele niehandlowe po prostu zostaje w domu i odpoczywa. Oczywiście z korzyścią dla środowiska naturalnego.

Można powiedzieć, że wszystko to argumenty nieco rozdmuchane – nie można jednak odmówić niedzielom handlowym lepszego – pod kątem środowiska i ekologii – charakteru. Produkujemy wówczas mniej spalin, zużywamy mniej prądu, a spędzamy więcej czasu ze sobą!