Zero Waste Bistro

Zero Waste Bistro

Restauracja w której absolutnie nic się nie marnuje? Czemu nie! W Restauracji Zero Waste Bistro, jak sama nazwa wskazuje – wszystko ma swoje drugie życie. Co ciekawe – z recyklingu są i meble i naczynia, natomiast resztki żywności trafiają do kompostownika.

Ta innowacyjna knajpka, dająca ogromną nadzieję na przyszłość, powstała w Nowym Jorku, przy okazji festiwalu NYCxDesign – pomysłodawcą był Fiński Instytut Kultury.

Ściany wewnątrz lokalu wyglądają jakby były pokryte lazurową mozaiką – będąc wewnątrz możemy jednak dostrzec, że na ścianach i podłogach  znajdują się fragmenty kodów kreskowych.  Instalacja powstała pod czujnym okiem fińskich designerów, Harriego Koskinena i Lindy Bergroth – to właśnie oni byli pomysłodawcami mebla – stołu, który został wykonany z duratu. Durat to materiał  produkowany przez firmę o tej samej nazwie – jest w pełni spójny z ideą recyklingu.

Jak podają twórcy restaurcji, ma ona prezentować przykład samowystarczalnej gospodarki o obiegu zamkniętym – wszystkie zasoby w restauracji mają być możliwie wykorzystywane do końca  i poddawane mają być recyklingowi.

Wszystkie naczynia, sztućce, dekoracje – powstały z materiałów z recyklingu. Również niektóre potrawy mają charakter recyklingowy – są przygotowywane z resztek.

Restauracja zdecydowanie robi wrażenie – czy taki typ bistra ma szanse zafunkcjonować w Europie jako stałe miejsce na mapie? Czas pokaże.