Miasto z drewna

Miasto z drewna

Drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, który towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Oczywiście drzewo, używane przez ludy pierwotne w niczym nie przypominało dzisiejszych obrobionych desek, kantówek, listewek, paneli etc – do użytku były bale, gałęzie, konary. Mimo wszystko – był to jeden z topowych elementów konstrukcyjnych. W wielu sytuacjach drewno pozostało nim do dziś!

O tym, że drewno nigdy chyba nie wyjdzie z mody nie trzeba nikogo przekonywać – nowoczesna moda sprawia wręcz, że staje się ono coraz popularniejsze, ponieważ marzymy o powrocie do natury, do bliskości materiałów jak najbardziej naturalnych. Czy wyobrażacie sobie, że z drewna można wybudować wieżowiec, który pomieści kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt rodzin? My też nie wyobrażaliśmy sobie tego aż do teraz! A jednak, okazuje się, że jest to całkiem możliwe. Dzięki nowoczesnym technologiom, w szwedzkim mieście Örebro powstać ma drewniane osiedle apartamentowców – mniejszych i większych, ale wszystkich z …drewna!
Örnsro Trastad czyli Miasto z drewna to projekt autorstwa C.F. Mollera – łączna powierzchnia wszystkich domów, które znajdą się w kompleksie ma wynieść około 18 tysięcy metrów kwadratowych. Osiedle budowalne jest blisko wspaniałego parku pełnego zieleni, i to własnie dlatego twórcom osiedla zależało na naturalnym surowcu jakim jest drewno.
Czekamy z niecierpliwością na efekty końcowe!