Kocia barka

Kocie schronisko na barce

Holendrzy zaskakują nas bardzo! Kolejna wspaniała inicjatywa o której warto napisać. W Amsterdamie nad kanałem Singel powstało… kocie schronisko na barce! Schronisko powstało 50 lat temu, w 1968 roku – zostało założone przez miłośniczkę kotów, Henriettę van Weelde. The Cat Lady, bo tak mówiono o van Weelde, która kochała koty do szaleństwa, postanowiła zapewnić amsterdamskim kotom bezpieczne schronienie – w związku z tym, że nie mogła wszystkich zwierząt trzymać w swoim mieszkaniu, zdecydowała się skorzystać z innego rozwiązania. Początkowo domem dla bezpańskich amsterdamskich kotów była duńska łódź żeglowna, jednak z czasem jej miejsce zajęła duża barka na stałe zacumowana w kanale.

De Poezenboot, czyli kocia łódka, jest aktualnie domem dla około 50 kotów. W boksach koty mają łóżeczka, drapaki, zabawki – nie są zamknięte na stałe, w dowolnym momencie mogą wyjść na spacer po łodzi. Na barce zamontowana jest specjalna siatka, dzięki czemu kotom nie grozi wpadanie do kanału,  a kuszących widoków w postaci kaczek i ptactwa przy kanale, kotom zdecydowanie nie brakuje.

Zwierzęta są regularnie odwiedzane przez różnych specjalistów – weterynarzy, dietetyków kocich, behawiorystów i wolontariuszy – dzięki temu zwierzęta są bezpieczne i zaopiekowane.

Niestety pani van Weelde zmarła w 2005 roku – po jej śmierci inicjatywą zajęła się jej pracownica, Judith Gobets.

Inicjatywa jest wspaniała! Być może również w innych miastach funkcjonują takie nietypowe domy dla zwierząt. Czy macie jakieś wieści na ten temat?

 

Więcej informacji na: https://depoezenboot.nl/en