Ośrodek dla seniorów z demencją

Ośrodek dla osób z demencją

Demencja i choroby wieku starczego to przykre schorzenia, na które nie zawsze możemy znaleźć jakiś ratunek. Starość czeka każdego z nas, i jakkolwiek byśmy sobie jej nie wyobrażali – zawsze jest czymś nowym, etapem, który niestety wiedzie ku końcowi. Problemy z pamięcią, rozpoznawaniem ukochanych osób i miejsc dotykają coraz więcej osób. Część z tych osób przebywa pod opieką specjalnych placówek, innymi opiekuje się rodzina, a jeszcze inni….zdani są tylko na siebie.

Duńskie studio architektoniczne NORD ARCHITECTS zaskoczyło wszystkich swoim niecodziennym pomysłem – projektanci z tego studia postanowili zmienić wizję domów spokojnej starości. Z przytłaczających, smutnych, „bezpłciowych” miejsc, w  ich miejsce w wizji projektantów pojawiły się  nowoczesne domy starości, zwłaszcza te, w których zamieszkają pensjonariusze z chorobą Alzheimera i demencją, które w niczym nie będą przypominały tych smutnych szarych ośrodków znanych nam dzisiaj. Ośrodki mają przypominać małe zamknięte osiedla, które będą przypominały pensjonariuszom domy, w których spędzili całe swoje życie.

Pierwszy projekt ma być zrealizowany w Dax, we Francji. Zgodnie z projektem powstanie tam kompleks złożony z 4 budynków, które zostały zaprojektowane z myślą o osobach z demencją. Punktem spajającym 4 budynki będzie wspólny dziedziniec. Wewnątrz osiedla-ośrodka będą funkcjonowały małe sklepiki, fryzjer, restauracja, centrum kultury, przychodnia – wszystko zorganizowane w taki sposób, by pensjonariusze czuli się jak u siebie!

Głównym celem architektów jest zaprojektowanie ośrodka w taki sposób, by osoby będące mieszkańcami nie mogły się zgubić. Problem zagubienia dotyka przede wszystkim pacjentów z demencją – w tym ośrodku będą bezpiecznie. Personel ośrodka również będzie pomieszkiwał na terenie osiedla – dzięki temu będzie zawsze blisko pacjentów, a seniorzy będą czuli się bezpieczniej.