Plastic whale

Plastic Whale

Nie chodzi o plastikowego wieloryba ani orkę. Bynajmniej. Choć orką na pewno to zajęcie mogłoby być, gdyby wykonywać je na większą skalę. O co więc chodzi? Na turystów, którzy odwiedzą Amsterdam czeka nowa.. nie lada atrakcja. Poławianie plastiku!

Plastic Whale to nazwa przedsiębiorstwa, które oferuje turystom dwugodzinne rejsy kanałami Amsterdamu, podczas których poławiany jest plastik i inne śmieci znajdujące się w kanałach. Pomysł wydaje się absurdalny – jak kontakt z odpadami ma być atrakcyjny? Okazuje się jednak, że pomysł cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Początkowo firma wypuściła tylko 1 łódź przystosowaną do organizowania takich połowów – obecnie jest ich aż 7!!! Pomysł zyskał zaufanie nie tylko turystów, ale i mieszkańców Amsterdamu, którzy równie chętnie poławiają śmieci.

Plastik, który jest pozyskiwany w trakcie połowów, w dużej mierze jest odzyskiwany i przetwarzany. Powstają z niego meble biurowe oraz elementy łodzi. Część dochodu firma regularnie przekazuje na cele innych inicjatyw walczących z zanieczyszczaniem wód.

Pozostaje jednak zadać ważne pytanie – skoro od kilku lat po amsterdamskich kanałach pływają takie łodzie z misją, i odpady stale są wyławiane, ile i skąd wzięło się ich tam tak dużo, że wciąż jest co łowić? Inicjatywa piękna i zasługująca niewątpliwie na pochwałę, jednak sam fakt tego, że ludzkość doprowadziła do tak ogromnego zanieczyszczenia jest już zdecydowanie smutniejszym elementem tej historii.