Vollebak - kurtka z grafenu

Vollebak czyli kurtka z grafenu

Marka Vollebak wypuściła na rynek w pełni funkcjonalną kurtkę wykonaną z grafenu, którą sama marka określa mianem pół kurtki-pół eksperymentu naukowego. Czym wyróżnia się ta kurtka i czy rzeczywiście jest tak magiczna, jak wynika to z komentarzy?

Co to jest grafen? Grafen to jeden z najpopularniejszych obecnie materiałów na świecie, dokładniej – płaska warstwa grafitu.  Jako surowiec, grafen  bije większość dostępnym nam dzisiaj tworzyw na głowę – jest bardzo wytrzymały, a jednocześnie dość elastyczny. Co ważne, sprawdza się jako izolator i przewodnik elektryczny.

Twórcy marki Vollebak, bracia, zainspirowali się doniesieniami ze świata naukowego o grafenie, który niejako jest surowcem przyszłości. Wzięli sobie te słowa bardzo do serca i stworzyli…kurtkę przyszłości! Kurtka jest dwustronna – ma właściwości absorbujące ciepło (głównie absorbuje ciepło ciała, jednak może też czerpać ciepło z promieni słońca, grzejnik, inne źródła ciepła), jest również wodoodporna, ale i oddychająca. Ponadto – co spodoba się głównie osobom skrajnie dbającym o higienę – jej powierzchnia, wykonana właśnie z grafenu jest… bakteriostatyczna! Co to oznacza? Odbiera szanse na rozmnażanie się na jej powierzchni jakichkolwiek bakterii. Do tego, kurtka wcale nie wygląda źle – wręcz przeciwnie, wpisuje się w klimat nowoczesnego designu jak mało który tradycyjny projekt.  Zwolennicy techwearu będą zadowoleni.

Niestety prototypowa seria kurtki jest droga – za egzemplarz trzeba zapłacić około 600 euro.