Amphibio

Amphibio

Istnieje wiele powszechnych wizji przyszłości – jedna z nich zakłada, że za kilkadziesiąt lat będziemy żyć pod powierzchnią wody. Jak będziemy wówczas funkcjonować? Są już pierwsze propozycje rozwiązania tej sytuacji!

Jeden z absolwentów szkoły Royal College of Art, zaproponował rozwiązanie, które ma w przyszłości umożliwić bezproblemowe oddychanie pod wodą. Amphibio, bo tak nazwano projekt to specjalny pancerz na ciało oraz maseczka na twarz. Zadaniem maski jest pobieranie tlenu z wody oraz odprowadzanie dwutlenku węgla. Niemal niewidoczne gołym okiem dziurki w masce (pory) pozwalają na przepuszczenie tlenu, ale blokują wpływanie wody do maseczki – pozwala to na komfortowy oddech pod powierzchnią wody.

Pierwowzorem były zwierzęce skrzela, w które wyposażone są niektóre zwierzęta żyjące pod wodą. Jun Kamei, twórca projektu Amphibio opracował dedykowany materiał, z którego z użyciem specjalnych drukarek 3D będzie można drukować maseczki i pancerze.

Zdaniem Juna Kameia, już teraz powinniśmy pomyśleć o przyszłości i przygotować się na to co będzie za kilkadziesiąt lat. W tej chwili Amphibio jest prototypem i do działania potrzebuje małej butli z gazem, jednak prowadzone nad nim badania i ich wyniki sugerują, że wynaleziono sztuczne skrzela.

Czy będą nam potrzebne? Czas pokaże!