Chodnik samooczyszczający się

Chodnik oczyszczający powietrze

W Warszawie powstał chodnik, który oczyszcza powietrze ze spalin! O podobnym rozwiązaniu pisaliśmy już kiedyś, przy okazji drogi rowerowej filtrującej zanieczyszczenia powietrza, teraz – pierwszy taki chodnik w Polsce!

Nowy ekologiczny oddychający chodnik zamontowano w Warszawie, pomiędzy biurowcami Generation Park przy rondzie Daszyńskiego. Na przysłowiowy pierwszy rzut oka, chodnik ten niczym nie różni się od tradycyjnego chodnika – ot zwyczajne poukładane ładnie betonowe płyty. Okazuje się jednak, że nie są to najzwyklejsze płyty chodnikowe.

Ekologiczny chodnik, mający zdolność oczyszczania powietrza został ułożony ze specjalnych foto-katalitycznych betonowych płyt – za sprawą promieniowania słonecznego dochodzi do znacznej redukcji szkodliwych dla ludzi związków takich jak dwutlenek węgla. Liczne substancje szkodliwe z powietrza są rozkładane na neutralne względem środowiska – wraz z wodą z opadów przedostają się do gleby.

Warto dodać, że poza oczyszczaniem powietrza, betonowy ekologiczny chodnik posiada również cenną zdolność samooczyszczania się!