Dokarmianie ptaków

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Zima w pełni – choć nie do końca taka, jaką sobie wymarzyliśmy, dla wielu zwierząt jest okresem trudnym do przetrwani. Dlatego jeśli możemy, pomóżmy im przetrwać ten najtrudniejszy okres. Czy i czym karmić ptaki zimą?

Nawet gdy nie ma śniegu, a temperatury i tak są bardzo niskie, ptakom ciężko samodzielnie znaleźć pożywienie. Ziemia jest zamarznięta, drzewa i krzewy już dawno nie owocują, a zrobione zapasy gdzieś się zapodziały. Nasze ogrody i ogródki odwiedzają bardzo różne ptaki – wśród odwiedzających nas skrzydlatych gości pojawić się modą wróble, sikorki, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy i wiele innych gatunków.

Ptaki są nieodzowną częścią naszego ekosystemu, jednak przez lata nauczyły się bliskości człowieka, a co za tym idzie również „współżycia” z człowiekiem – większość ptaków nie jest postrzegana przez nas jako szkodnik, a miły gość, na którego czekamy. Ptaki to wiedzą i doskonale zdają sobie sprawę z tego, że mogą liczyć na darmowe stołowanie u ludzi dobrego serca.

Ptaki najlepiej dokarmiać w karmniku zlokalizowanym w odosobnionym miejscu, z dala od okien, aby ich nie przestraszyć. Im większy karmnik, tym lepiej – zmieści się w nim więcej jedzenia, a dzięki temu pożywi  się więcej ptaków. Poza jedzeniem włóżmy do karmnika siano – być może ptaki zechcą się ogrzać.

Do karmienia ptaków należy używać wyłącznie naturalnych produktów – doskonale nadadzą się do tego różne kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna i nasiona, orzechy, suszone owoce oraz gotowe kule do karmienia ptaków, kupowane w sklepie zoologicznym. Wieszajmy również słoninę, jednak pamiętajmy o tym, że jeśli ptaki nie zjedzą jej w ciągu 2-3 tygodni, należy ją wyrzucić (zjełczała może poważnie zaszkodzić zwierzętom).

Obok karmnika można powiesić także jabłka, które niektóre gatunki ptaków chętnie poskubią.

Czym pod żadnym pozorem nie karmić ptaków?

Nigdy, przenigdy nie karmcie ptaków produktami z solą oraz pieczywem. Te produkty mogą im bardzo zaszkodzić, a w niektórych przypadkach – nawet zabić.