Wedew

Czysta woda z powietrza

Czy możliwe jest pozyskiwanie wody z powietrza? Okazuje się, że prawdopodobnie tak! Pomóc w osiągnięciu tego celu ma urządzenie, które właśnie wygrało w prestiżowym konkursie Water AbundanceXprize.

Urządzenie zostało zaprojektowane przez Skysource/Skywater Alliance – jak można sądzić po komentarzach dziennikarzy i krytyków konkursu, rozwiązanie to może być wsparciem dla ponad dwóch miliardów ludzi na świecie, którzy na co dzień zmagają się z brakiem dostępu do wody pitnej.

Na potrzeby projektu, urządzeniu nadano nazwę – WEDEW – zgodnie z projektem, Wedew, przypomina duży kontener wysyłkowy – jego zadaniem jest wydobycie wilgoci z powietrza i przekształcenie jej w wodę zdatną do picia.  Proces tworzenia Wedew trwa od kilku lat. Zgodnie z wymogami konkursu, aby dostać wyróżnienie i grant na dalsze wdrażanie innowacyjnej technologii w życie, system musi wydobywać dziennie około 2000 litrów wody pitnej, do tego wykorzystywać wyłącznie czystą energię i zapewnić koszt pozyskania wody nie większy niż 2 centy za litr – w związku z wyróżnieniem Wedew można przypuszczać, że twórcom tego urządzenia udało się sprostać tym wymaganiom, ponieważ na dalszy rozwój projektu otrzymali niebagatelną kwotę – 1,5 miliona dolarów!

Do pozyskiwania czystej wody pitnej wykorzystywana jest również biomasa – dzięki gazyfikacji i pirolizie, urządzenie działa jak perpetuum mobile – jest samowystarczalne, a do tego nieszkodliwe dla środowiska. Choć wdrożenie technologii początkowo może wydawać się stosunkowo drogie, kwestia tego jak wiele można zyskać w krótkim czasie wydaje się niezaprzeczalnie atrakcyjna!