Karaluszy recykling

Karaluszy recykling

Chińczycy to bardzo pomysłowy naród. Przekonujemy się o tym praktycznie każdego dnia – także i tym razem. Sprawa jest nieco obrzydliwa, ale zdecydowanie warta uwagi i dopracowania.

Chińskie miasta należą do najbardziej zaludnionych na świecie – w związku z tym, produkowanych jest w nich sporo odpadów, które trudno utylizować w tradycyjny sposób, gromadząc je np. na wysypiskach śmieci. Chińczycy wpadli na obrzydliwy, ale skuteczny pomysł na to, jak zwalczać karaluchy. Jaki? Farmy karaluchów.

Na czym polega taka farma karaluchów? Owady otrzymują w prezencie komunalne odpady – zjadają je przez kilka miesięcy, rosną, utylizują w naturalny i nieszkodliwy dla środowiska sposób. W chińskim ośrodku utylizacji odpadów stworzono idealne warunki do pracy dla … karaluchów. W ośrodku „pracuje” około miliard karaluchów, które codziennie zjadają około 50 ton (!) odpadów kuchennych pochodzących z kilku chińskich prowincji. Odpady są przywożone codziennie rano – do pomieszczeń w których przebywają karaluchy, odpady opuszczane są specjalnymi rurami.

Karaluchy pracują dzielnie – ich praca jest bardzo sprawna, a przy okazji również pożyteczna dla środowiska naturalnego. Niestety, po pewnym czasie karaluchy same są… utylizowane  Koniec końców trafiają do gospodarstw, w których stanowią karmę dla niektórych zwierząt gospodarskich.