Roślinny Mood

Roślinny mood

Kilka tygodni temu świat obiegła informacja o tym, że rośliny czują bluesa! I to dosłownie. Urszula Zajączkowska, polska badaczka, poetka, botaniczka, artystka – można o niej powiedzieć, że niemal całe swoje życie poświęciła roślinom. Efektem wieloletnich badań jest artykuł, który ukazał się w prestiżowym magazynie „Plant Biology” – artykuł ten i przedstawione w nim argumenty dowodzą, że rośliny czują muzykę.

Zdaniem pani Urszuli Zajączkowskiej, rośliny mają zmienny nastrój, który w dużej mierze kontrolowany jest przez księżyc. Gdy rośliny tańczą , ich wierzchołki zataczają różne kręgi – mniejsze, większe, mniej lub bardziej równe. Ich liście unoszą się i opadają naprzemiennie.

Jak należy rozumieć ów roślinny mood? Jak przyznaje sama botaniczka, obserwacje całego jej zespołu pozwoliły stwierdzić, że każda roślina ma swój indywidualny charakter – sposób, w jaki reaguje na otoczenie. Choć jest to dużym uproszczeniem, jej zdaniem, roślinom nie można odmówić posiadania osobowości. Niestety zmiany w ruchach roślin są bardzo trudne do zaobserwowania gołym okiem – jest to możliwe, jednak wymaga długotrwałych obserwacji.

Jedno jest pewne, bezsprzeczne i niepodważalne – rośliny są fenomenalne, i choć były na świecie przed nami, wciąż nas czymś zaskakują! Oby tak dalej :)