Single use

Słowo roku: single-use

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że świadomość ekologiczna wzrasta z roku na rok. Niestety wzrasta też ilość terenów zagrożonych negatywnymi skutkami działalności człowieka. Pocieszające jednak jest to, że chcemy wiedzieć więcej i chcemy wiedzieć jak przeciwdziałać zagładzie środowiska. Skąd wiemy, że tak jest?

Jednego z dowodów dostarczyło podsumowanie najpopularniejszych słów 2018 roku. Zaszczytny tytuł SŁOWA ROKU przypadł określeniu ‚single-use’ co w wolnym tłumaczeniu oznacza jednorazowy. Słowo, które najlepiej podsumowuje 2018 rok wskazał Collins Dictionary. Autorzy podsumowania rokrocznie tworzą listę najpopularniejszych w danym okresie słów – dla przykładu, w ubiegłym roku zwrotem, który zdobył najwięcej punktów było  ‚fake news’ czyli fałszywe wiadomości.

Sformułowanie ‚single use’ nie bez powodu znalazło się wśród wytypowanych do zwycięstwa zwrotów – według obliczeń autorów Collins Dictionary, zwrot ten w przeciągu ostatnich 5 lat był wykorzystywany aż cztery razy więcej niż w latach poprzednich. Co dokładnie oznacza zwrot ‚single use’? Tym terminem określa się przedmioty, których niekontrolowane rozprzestrzenianie jest bardzo niebezpieczne dla środowiska i niestety wpływa na łańcuch pokarmowy i wywołuje w nim zatrważające zmiany. Zapewne kojarzycie fotografię konika morskiego, który zaplątał wokół siebie patyczek do uszu? Właśnie w tym kontekście najczęściej używany był ten zwrot. Nie pojawiał się on przy definiowaniu jednorazowych naczyń jako czegoś dobrego, a wręcz przeciwnie – kojarzono go bardzo pejoratywnie ze względu na to, jaką szkodę środowisku naturalnemu wyrządzają plastikowe naczynia i akcesoria jednorazowe.

Sporego ‚kopa’ informacyjnego dało z pewnością również rozporządzenie Parlamentu Europejskiego, który wprowadził spore zmiany na rynku naczyń i akcesoriów jednorazowych. Czy zmiany te okażą się zbawienne dla środowiska naturalnego? Mamy taką nadzieję – nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na rozwój sytuacji.