Biotop

Żywe szklarnie przyszłością designu miejskiego

Żywe szklarnie to projekty, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.  Światło dzienne ujrzał właśnie projekt Simon Hjerminda Jensena z SHJworks, którego nazwa mówi w zasadzie wszystko BIOTOP.

Nazwa projektu, BIOTOP pochodzi z języka greckiego od słów bios (życie) i topos (miejsce). Instalacja to swego rodzaju eksperyment, który ma pokazać w jaki sposób organizmy naturalne (szczególnie mikrokosmos owadów i roślin) radzą sobie w miejskiej dżungli. BIOTOP to ponad 7 metrowa ( instalacja ma 7 metrów długości i  3 metry szerokości)żywa szklarnia – jest skonstruowana z betonowej misy, specjalnej skorupy przygotowanej z poliwęglanu, ziemi z zasadzonymi w niej roślinami, ulami i zwierzętami. BIOTOP umieszczono w Kopenhadze, na skrawku zieleni pomiędzy bardzo ruchliwymi ulicami. Twórcy projektu sprawdzali czy ten zielony ekosystem poradzi sobie wśród spalin, hałasu, smogu, zanieczyszczeń i … człowieka.

Zewnętrzna warstwa, tzw. skorupa, wykonana została ze specjalnego bardzo cienkiego poliwęglanu – stanowi swoistą membraną, która chroni roślinność i zwierzęta przed warunkami zewnętrznymi. Wewnątrz betonowej misy zbiera się woda deszczowa, która następnie wykorzystywana jest do zasilania roślin.

Projekt BIOTOP jest pozostawiony sam sobie – nie podlega konserwacji ani ingerencji ludzi z zewnątrz – dzięki temu autorzy instalacji będą mogli sprawdzić, czy BIOTOP będzie ewoluował by dostosować się do warunków zewnętrznych, czy będzie „żył swoim własnym życiem”.