Chips Board

Co można zrobić z obierków ziemniaczanych?

W zasadzie – prawie wszystko. Inżynierowie, architekci, designerzy prześcigają się w pomysłach na alternatywne wykorzystanie tego ‚odpadu’, który jak się okazuje, wcale odpadem być nie musi. Z najnowszych doniesień wynika, że obierki z ziemniaków mogą stać się surowcem do produkcji płyt, jako alternatywa do płyt MDF. Płyty MDF to solidne, ciężkie, tanie materiały budowlane – wykorzystywane głównie w budownictwie, ale i przy pracach wykończeniowych. Niestety są szkodliwe i dla środowiska i dla człowieka.

Designerzy z Londynu, Rowan Minkley i Robert Nicoll, w kolaboracji z naukowcem Gregiem Cooperem postanowili znaleźć alternatywę dla płyt MDF. I udało im się to! Podstawą budulca są obierki z ziemniaków. Projekt nazwano CHIPS BOARD – efekt finalny jest tworzywem ekologicznym, biodegradowalnym, przyjaznym ludzkiemu zdrowiu – nie ma w nim żadnej chemii, sztucznych dodatków czy formaldehydu. Chips Board swoim wyglądem przypominają połączenie drewna z korkiem, jednak pod tym niepozornym materiałem kryje się ogromna moc i odporność.

Obierki ziemniaczane są rozdrabniane, a następnie mieszane ze środkiem wiążącym. Następnie masa poddawana jest obróbce cieplnej – końcowy etap to formowanie arkuszy. Ten materiał z powodzeniem może być wykorzystywany zarówno w budownictwie, jak i w designie – meblowym, dekoratorskim, podłogowym. Co ważne – niezużyte Chips Boards możecie przerobić na wartościowy nawóz i wykorzystać w ogrodzie czy na działce – nie ma tu mowy o marnowaniu resztek! Chips Boards są opatentowane, a ich twórcy zadowoleni z pozytywnego odbioru swojego projektu, pracują już nad kolejną ekologiczną innowacją.