Gąsienica barciaka większego

Gąsienice zjadające plastik

zalewająca nas zewsząd fala plastiku robi się coraz bardziej niebezpieczna. Niestety jesteśmy do niego przyzwyczajeni i nawet tam, gdzie moglibyśmy i chcemy z niego rezygnować, jest nam on wpychany. Na szczęście, osoby, którym los planety Ziemi jest nieobojętny, poszukują nowych rozwiązań, które ułatwią walkę z plastikiem i pomogą środowisku naturalnemu zmierzyć się z tą „plagą”.

Sprzymierzeńcami człowieka w walce z plastikiem są na przykład gąsienice mola woskowego – na co dzień zajadają się one plastrami miodu, jednak potrafią bez trudu zjeść…plastik. Mało tego, są w stanie przerobić go na całkiem pożywną papkę. Gąsienice należące do gatunku barciaków, z perspektywy pszczelarza są pasożytami -a tutaj, zastosowane jako owad recyklujący jest zbawieniem! Naukowiec, dr Federica Bertoccchini z Uniwersytetu Kantabrii wpadła na ten fascynujący news zupełnym przypadkiem. Otóż zajmująca się na co dzień prywatnie pasieką badaczka, była poirytowana obecnością moli woskowych w swoich ulach. Dorosłe ćmy wykształcone z gąsienic wyjadały wosk i sprawiały, że jej ciężka praca pełzła na niczym. Kobieta nie poddawała się jednak i próbowała zwalczać szkodniki – nie działało na nie dosłownie nic. Ostatecznie kobieta pozbierała gąsienice i – choć brzmi to drastycznie – chcąc je udusić, umieściła je w plastikowym worku na kilka godzin. Okazało się, że gąsienice wyżarły sporą część plastikowego worka i zdezerterowały. Wówczas Federica Bertocchini rozpoczęła badania na szerszą skalę.

Teoria o barciakach  biodegradujących tworzywa sztuczne jest efektem współpracy dr Bertocchini z naukowcami z Uniwersytetu w Cambridge – udowodnili oni, że gąsienice te w swoim układzie pokarmowym posiadają specjalne enzymy, dzięki którym możliwe jest rozłożenie polietylenu – jego struktura chemiczna jest podobna do struktury wosku – być może właśnie to spowodowało, że plastik nie stanowił problemu dla owadów.

Masowe wsparcie barciaka mogłoby się okazać bardzo pomocne – czy ktoś zdecyduje się wykorzystać gąsienice jako aparaty rozkładające plastik? Czas pokaże :)