Materiał z jabłek

Materiał z jabłek

Polskie architektki zachwyciły świat swoim materiałem z …jabłek! Kobiety wykorzystały wytłoczyny z jabłek do produkcji tkaniny, która podbija świat designu i mody. Aleksandra Kantor i Katarzyna Szpicmacher, bo o nich mowa – wpadły na pomysł wykorzystania odpadów pochodzenia organicznego. Jest to coś innowacyjnego, ciekawego, bliskiego ekologii – z pewnością nie można obok takiego projektu przejść obojętnie.

Autorki projektu zdecydowały się pracować ze skórami z jabłek – przerobiły je na materiał skóropodobny. Wsparciem technologicznym był profesor Artur Bartkowiak z Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Zdecydowaną większość tworzywa stanowią wytłoki z jabłek, które następnie miesza się z naturalną żywicą – tak powstałą pastą powleka się powierzchnie, a następnie suszy. W efekcie powstaje fantastyczny, bezpieczny, zdrowy produkt, który z pewnością nie wygeneruje tak wielu zanieczyszczeń jak np. sztuczne skóry. Bio2Matrials to „skóra” w 100% naturalna i biodegradowalna.

Niedowiarkom i osobom, które nie wierzą, że ten materiał na prawdę nadaje się do szycia chcemy powiedzieć jedno –  powstały już pierwsze ubrania i skórzana galanteria, które wkrótce trafią do sklepu. Jak dla nas – projekt niesamowity, przybijamy dużą piątkę!

 

Więcej informacji na stronie www.bio2materials.com :-)