Ekologiczne pranie

Ekologiczne sprzątanie domu

Czy posprzątanie domu bez użycia silnych środków chemicznych jest w ogóle możliwe? Jak wyprać pranie bez proszku do prania i co zrobić, by pachniało mimo braku płynu do płukania? To w zasadzie dużo prostsze, niż mogłoby się wydawać :) Moda na przygotowywanie naturalnych, ekologicznych środków do czyszczenia domu staje się coraz popularniejsza. Połączenie kilku składników i środek gotowy!
Płyn do płukania tkanin to środek, którego używa się chyba w każdym domu. Dodajemy go do prania, aby odzież ładniej pachniała, a świeży aromat utrzymywał się nawet po kilkunastu dniach. Sztuczne płyny, które kupujemy w sklepach to w zasadzie sama chemia. A gdyby tak stworzyć taki płyn w domu? Okazuje się, że to bardzo proste. Wystarczy 200 ml ciepłej wody, łyżeczki kwasku cytrynowego, 10 kropelek olejku z drzewa herbacianego. Wszystkie składniki należy ze sobą dokładnie wymieszać – taką mieszankę można przechowywać w szklanym słoiku – na jedno pranie wystarczy dodać 2 łyżki stołowe mikstury. Owszem, pranie nie będzie pachniało tak intensywnie jak po płukaniu w sklepowym płynie, jednak świadomość tego, że jest to środek naturalny i bezpieczny powinna wziąć górę! Cenną informacją będzie również fakt, że olejek z drzewa herbacianego działa antyseptycznie, więc nasze pranie będzie zdezynfekowane!
W domowych warunkach możesz przygotować także proszek do prania – wystarczy ci szklanka płatków mydlanych, szklanka boraksu, szklanka sody oczyszczonej, 1/2 szklanki kwasku cytrynowego oraz 15 kropelek olejku eterycznego (wybierz zapach, który lubisz). Miksturę można przechowywać w szklanym słoiku lub innym pojemniku – istotne jest, aby był on szczelnie zamknięty.
Wszystkie składniki ekologicznych kosmetyków domowych znajdziesz w dobrze wyposażonych sklepach ekologicznych – nie musisz kupować kilkudziesięciu opakowań sody oczyszczonej czy kwasku – wszystko znajdziesz w eko-drogeriach.