Galangal

Galangal

Chyba wszyscy jesteśmy już przyzwyczajeni do tego, że co jakiś czas dochodzą do nas wieści o nowościach ze świata flory. Pojawiają się doniesienia o warzywach, owocach, kwiatach, drzewach, które choć teoretycznie od zawsze istniały, nam były zupełnie obce. Tak właśnie jest z galangalem.
Galangal to kłącze z rodziny imbirowatych – w krajach orientalnych od stuleci stosowany jako przyprawa, ale i naturalny lek. Jaki jest w smaku? Wyrazisty, piekący, bardzo aromatyczny – słodko-gorzki.
W literaturze występuje pod przynajmniej kilkoma nazwami – jest nazywany po prostu galangalem, galantem, galangą. W niektórych zielnikach znajdziemy go również pod nazwą alpinia lekarska lub alpinia wielka. Choć wiele osób widząc kłącze galangalu wzięłoby go zapewne za imbir, tak na prawdę jest szereg rzeczy, które odróżniają te rośliny.
Ojczyzną galangalu jest Azja południowo wschodnia. Roślina ta odgrywa niezwykle istotną role w tzw. filozofii pięciu przemian. Ma też kluczowe znaczenie w medycynie chińskiej. Galangal jest bratankiem wspomnianego już imbiru. Kłącza alplinii są bardzo powszechnie występującym gatunkiem – obecnie na świecie jest ponad 200 różnych gatunków galangala.

Najbardziej cenną częścią rośliny jest jej grube, mięsiste kłącze. Miąższ jest bardziej włóknisty i twardszy niż imbir – również w smaku (co niektórym pewnie trudno będzie sobie wyobrazić) jest znacząco ostrzejszy, bardziej wyrazisty.