Dead grey

Kolor roku w Polsce: dead grey

PANTONE to gama barw, którą posługują się ludzie na całym świecie – artyści, projektanci, architekci, budowlańcy. Każda barwa ma swoje unikatowe oznaczenia oraz parametry, dzięki czemu można ją zastosować zawsze i wszędzie, w dosłownie każdym miejscu na świecie. Od wielu lat, co roku w styczniu ogłaszany jest tak zwany kolor roku, który ma być najmodniejszym odcieniem farb, tkanin, opakowań, materiałów wykończeniowych. W tym roku tytuł Color of the Year uzyskała barwa LIVING CORAL, która jest połączeniem koralowego z odcieniami złota. Kolor ten działa energetycznie, uzdrawiająco, jest modny.
W Polsce, za sprawą elektronicznego happeningu wyrażonego fotomontażem, Przemysław Puchalski (creative director z WebTalk) ogłosił kolorem roku DEAD GREY. Jest to oczywiście odniesienie do zalewającej nas fali smogu, który robi się dla ludności zamieszkującej Polskę coraz bardziej niebezpieczny. Fotomontaż ma nas zachęcić do refleksji, zastanowienia się nad tym co możemy zrobić ze smogiem i jak z nim walczyć.
Niestety sytuacja jest dramatyczna – z 50 najbardziej zatrutych i zanieczyszczonych miast, 36 leży w Polsce. Rokrocznie wzrasta również ilość osób umierających na nowotwory czy choroby związane z zanieczyszczeniem otoczenia.