Automat do recyklingu

Metrem za darmo w zamian za recykling

W Stambule pojawiły się pierwsze automaty, dzięki którym mieszkańcy miasta będą mogli w ramach ‚opłaty recyklingowej’ pojechać metrem za darmo. Maslak, biznesowa dzielnica Stambułu – to pierwsza lokalizacja w której postawiono specjalne automaty. Co ważne – w automatach nie można niczego kupić – służą do recyklingu.

Do środka można wrzucić puste plastikowe butelki, aluminiowe puszki. W zamian za surowiec, automat doładuje kartę miejską ISTANBUL CARD, dzięki czemu osoba, która oddała materiały do automatu, będzie mogła skorzystać za darmo z metra, autobusu, tramwaju, a nawet z publicznej toalety.
Kwoty, które można otrzymać za wrzucone surowce nie są duże – na jeden darmowy przejazd trzeba wrzucić do automatu około 28 1,5 litrowych butelek. Można jednak wrzucać nawet pojedyncze butelki – wszystkie punkciki będą odpowiednio naliczone.
Władze Stambułu planują, że do końca roku w mieście stanie około 100 automatów. Część ma stanąć również w szkołach, na uniwersytetach, w centrach handlowych.

Władze miasta chcą w ten sposób zwrócić uwagę na niezwykle ważny problem jakim jest segregacja odpadów i świadomość ekologiczna.