Ręka Buddy

Ręka Buddy czyli cytron

Kolejna fascynująca roślina na przysłowiowej ‚tapecie’. Tym razem opowiemy co nieco o ręce buddy. Ta ciekawie nazwana roślina charakteryzuje się lawendowym zapachem, posmakiem skórki cytrynowej i wyglądem… ręki z wieloma palcami.
Gatunek rośliny, Citrus medica var sarcodactylis, którego potoczną nazwą jest właśnie Ręka Buddy pochodzi prawdopodobnie z Indii lub Chin. Dzisiaj uprawia się go w niemal całej Azji, ale również w niektórych regionach Stanów Zjednoczonych. Drzewo cytronu, którego owocami są Ręce Buddy wymagają ciepłego klimatu, dużego nasłonecznienia, wysokiej wilgotności. Drzewa nie są wysokie – osiągają średnio 4-7 metrów wysokości – posiadają korowatą powierzchnię, jasnozielone liście i piękne intensywnie pachnące białe kwiaty.
W związku z tym, że na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do raczej okrągłych i owalnych owoców, z niewielkimi wyjątkami, ręka buddy może nam się wydwać efektem działań szalonego naukowca w laboratorium – nic bardziej mylnego – ręka buddy rośnie naturalnie! Ilość „palców” w owocu jest różna – są owoce z pięciom, ale i z dwudziestoma palcami.
Czy nazwa ręka Buddy to jedynie efekt kształtu rośliny? Okazuje się, że nie. Owoce cytronu mają zdecydowanie głębszą symbolikę. Te niecodzienne owoce szybko stały się symbolem religijnego kultu – w Chinach Ręka Buddy otoczona jest podziwem i estymą, a jej owoce są symbolem szczęścia, długowieczności.