Co to jest biomasa?

Przedrostek „bio-„ kojarzy nam się z procesami życiowymi, ekologią, a słowo „masa” oznacza substancję, materię. Słowo biomasa oznacza więc substancję przyjazną dla organizmów żywych.

Krótko rzecz ujmując biomasa to materia organiczna pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, która ulega samorozkładowi, czyli biodegradacji. Z niej pozyskuje się energię odnawialną.

Różne rodzaje biomasy

Biomasa może mieć postać płynną, gazową oraz stałą. Przeważnie pozyskuje się ja z drewna (pellet, zrębki drewna), ale przykładami biomasy może być np. słoma, czy odchody zwierząt. Biomasa jest jednym ze źródeł energii odnawialnej i jest wykorzystywana jako paliwo.

Z racji tego, że jej spalanie emituje niewielką ilość dwutlenku węgla do atmosfery, może ona wkrótce zdominować rynki paliw. Zawartość szkodliwych substancji jest znacznie niższa niż w innych paliwach.

Hodowla roślin energetycznych

Nie trzeba dodawać, że ceny na rynku paliw są konkurencyjne, a za jakiś czas odnawialne źródła energii staną się naszą codziennością. Dlatego też coraz częściej hoduje się specjalnie niektóre gatunki roślin, tzw. rośliny energetyczne, aby pozyskać z nich biomasę: wierzba krzewiasta, słonecznik, rzepak, rdest, trzcina cukrowa i inne.

Na uprawę roślin energetycznych można uzyskać dopłaty z budżetu Unii Europejskiej.

Włącz zieloną energię

Biomasa wkrótce stanie się standardową substancją, wykorzystywaną w prawie każdej gałęzi przemysłu. Warto więc już teraz przestawić się na ekologiczne myślenie i zacząć wykorzystywać energię odnawialną już teraz. Włącz zieloną energię w swoim domu.