Zmniejsz swoje rachunki

Powszechnie wiadomo, że cena ciepłej wody w gospodarstwie domowym jest dość wysoka. A jeśli chcesz mieć w domu ciepłą wodę bez ponoszenia comiesięcznych kosztów, przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak to zrobić.

W zgodzie z naturą

Kolektory słoneczne to instalacje związane z odnawialnymi źródłami energii. Cieszą się ogromną popularnością na zachodzie Europy i coraz większą w Polsce. Kolektory słoneczne pobierają ciepło z promieni słonecznych, a ich głównym zadaniem jest podgrzewanie wody w gospodarstwie domowym. Nie martw się, zimą wystarczą 2-3 godziny słońca, żeby woda była ciepła.

Gdzie zamontować kolektor słoneczny?

Kolektory słoneczne montuje się na dachach budynków. Z reguły ich powierzchnia powinna być pochyła, ale zdarza się instalowanie kolektorów również na płaskich dachach. Wówczas należy odpowiednio ustawić instalację względem słońca. Kolektory słoneczne można także montować na ścianach.

Jak to działa?

Kolektory słoneczne składają się z cienkich rurek, w których płynie czynnik grzewczy. Jest to przeważnie roztwór glikolu. Instalacja musi być oczywiście odpowiednio połączona hydraulicznie i po otrzymaniu odpowiedniej dawki promieni słonecznych możemy cieszyć się ciepłą wodą.

Ciepła woda prawie za darmo

Na rynku dostępna jest cała masa kolektorów słonecznych: płaskie, próżniowe, rurowe. Różnią się one względem siebie ceną, a także budową. Nie mniej jednak instalacja kolektora w gospodarstwie domowym z pewnością się opłaci.

Czas zwrotu inwestycji zależny jest oczywiście od naszego zapotrzebowania. Na zakup kolektorów słonecznych można również uzyskać kredyty preferencyjne oraz dofinansowania. Jednym słowem – warto.